Despre mine

Monica Maria IACOB RIDZI
Curriculum Vitae

Informaţii personale

Data şi locul naşterii: 30 iunie 1977, Petroşani, jud. Hunedoara
Starea civilă: căsătorită

Studii

Doctor în ştiinţe inginereşti, Universitatea din Petroşani (2007)
Licenţiată în ştiinţe juridice, Universitatea 1 Decembrie, Alba Iulia, Facultatea de drept (2003)
Licenţiată în ştiinţe economice, Universitatea din Petroşani, Facultatea de Ştiinţe, Specializarea Finanţe-Bănci (2000)
Curs de formare parlamentară, Şcoala Naţională de Administraţie (ENA), Strasbourg (organizat de Ministerul Afacerilor Externe, Franţa – 2006)
Cursuri de specializare în domeniile administraţiei locale, al ştiinţelor politice şi al campaniilor electorale

Cariera politică la nivel naţional

Deputat în Parlamentul României (dec 2004 – prezent)
Membru al Comisiei pentru sănătate şi familie (din mar. 2011)
Membru al Comisiei pentru politică externă (feb. 2010 – mar. 2011)
Membru al Comisiei de Invătământ, Ştiinţă, Tineret şi Sport (feb. 2005 – feb. 2010)
Vicepreşedinte al Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului României (ian. – iun. 2007)
Vicepreşedinte al Comisiei pentru Integrare Europeană a Parlamentului României (mai – dec. 2006)
Membru al grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Preşedinte al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat-Liberal (feb. 2008 – martie 2010)
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Partidului Democrat – Hunedoara (2005 – 2012)
Consilier judetean în cadrul Consiliului Judeţean Hunedoara (iun. – dec.2004)
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Naţional al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat, Departamentul pentru Relaţii Internaţionale (2001 – 2006)
Preşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Partidului Democrat – Organizaţia de Tineret a Partidului Democrat, Hunedoara (2001 – 2006)
Consilier parlamentar (2000 – 2004)
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat – Hunedoara (1999 – 2001)
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Local al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat – Petroşani (1999 – 2001)
Secretar al Biroului Permanent Local al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat – Petroşani (1998 – 1999)
membru al Partidului Democrat (1997 – 2012)

Cariera politică la nivel internaţional

1 ian. 2007 – nov. 2008 – deputat în Parlamentul European, membru al grupului PPE-DE
Vicepreşedinte al Grupului de Lucru C al PPE-DE
Membru al Comisiei pentru buget
Membru al Delegaţiei pentru relaţiile cu Republica Populară Chineză
Membru supleant al Comisiei pentru control bugetar
Membru supleant al Comisiei pentru ocuparea forţei de muncă şi afaceri sociale
Membru supleant al Delegaţiei pentru relaţiile cu Statele Unite
sep. 2005 – 31 dec. 2006 – observator în Parlamentul European

Experienţă profesională

Director General – Euro Riva Serv (ianuarie-decembrie 2004)
Director Resurse Umane, Marketing, Prognoze, Dezvoltare – Euro Riva Serv (2000 – 2004)
Şef birou contabilitate – Euro Riva Serv (1997 – 1999)
Contabil – Euro Riva Serv (1995 – 1997)

Limbi straine

engleză
franceză